przełom Białki i szlak architektury drewnianej

Niedziela, 7 sierpnia 2011 · Komentarze(11)
Nie pamiętam już gdzie i kiedy rzuciło mi się w oczy zdjęcie przełomu Białki. Pomyślałam sobie – ładne miejsce, a mało znane – znakomite na rowerową wycieczkę. Oczywiście jako cel główny, oprócz tego bowiem chcemy zobaczyć kilka obiektów leżących na szlaku architektury drewnianej. Wyruszamy około dziesiątej do Bukowiny Tatrzańskiej. Setki aut pędzą na wyścigi w stronę basenów termalnych. Powietrze jest gęste od spalin. Staram się jak najpłycej oddychać, ale ciężko jest pokonywać podjazd o nachyleniu 10% na długu tlenowym. Piotrek zaczyna mnie wypytywać ze zdziwieniem, po czym to ja dzisiaj jestem taka słaba?

przełom Białki © niradhara


Gdyby nie chęć zobaczenia drewnianego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, z pewnością wybralibyśmy inną drogę. Ufundował go Jędrzej Kramarz, który był także autorem drewnianego wystroju wnętrza świątyni. Ołtarze i figury Jędrzeja nie spodobały się jednak proboszczowi Błażejowi Łaciakowi i w 1902 roku usunął je ze świątyni. Załamany rzeźbiarz i fundator kościoła umarł ze zgryzoty.

kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa © niradhara


wnętrze kościółka - 1 © niradhara


Bryła kościoła nie jest specjalnie ciekawa, natomiast wnętrze nakryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi i ozdobione polichromią figuralną z 1937 r. jest naprawdę piękne.

wnętrze kościółka - 2 © niradhara


wnętrze kościółka - 3 © niradhara


Kolejny z zabytkowych drewnianych kościółków, który chcemy zwiedzić, jest w Białce Tatrzańskiej. Nie odprawia się już w nim nabożeństw, jest zamknięty na głucho i nie można nawet przez kraty czy szybkę zajrzeć do środka :(

drewniany kościół w Białce Tatrzańskiej © niradhara


naprzeciwko drewnianego stoi solidniejszy, murowany © niradhara


Zjeżdżamy wreszcie z głównej, ruchliwej drogi i oddychamy z ulgą! Wkrótce docieramy do przełomu Białki. Siadamy w cieniu i robimy sobie mały piknik, pochłaniając przywiezione zapasy. Ludzi nad wodą jest sporo. Jedni się opalają, inni kąpią. Słowem sielanka, aż człowieka kusi, żeby też trochę poleniuchować. Sam jednak przełom, a właściwie przełomik trochę mnie rozczarowuje, bo to raptem tylko trzy skałki.

piknik w cieniu skały © niradhara


są i amatorzy kąpieli w lodowatej wodzie © niradhara


Zbieramy się i jedziemy dalej. Na mapie Podhala, która mam ze sobą, zaznaczone są wszystkie atrakcje turystyczne. W Nowej Białej rozglądamy się zatem pilnie, szukając starych spiskich stodół. Znaleźliśmy, a stopień ich atrakcyjności oceńcie sami.

atrakcja turystyczna © niradhara


Teraz przed nami droga do Łopusznej. Pusta, z pięknym widokiem na Gorce. Przypomina mi się stara, turystyczna piosenka „Od Turbacza wieje wiatr…”. Przydałby się, bo robi się coraz bardziej duszno i gorąco.

droga do Łopusznej © niradhara


Drewniany kościół w Łopusznej robi na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Został wybudowany w ostatniej dekadzie XV wieku, na miejscu starszej świątyni. Konsekrowany był w 1504 roku. Jest budowlą późnogotycką, orientowaną, trójdzielną, jednonawową.

Kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata © niradhara


Całe wnętrze zdobiła niegdyś XVI-wieczna polichromia. Do dziś zachowała się ona jedynie we fragmentach – na deskach pochodzących z dawnych stropów, które odkryto w czasie remontu w 1932 roku oraz na parapecie chóru. Obecne malowidła na stropie przedsionka pod wieżą i na belce tęczowej są w większości rekonstrukcją powtarzającą stare wzory. Do najcenniejszych elementów wyposażenia kościoła należą: gotycki tryptyk z 1460 roku stanowiący ołtarz główny i dwa barokowe ołtarze boczne z 1. połowy XVIII wieku.

wnętrze - 1 © niradhara


wnętrze - 2 © niradhara


wnętrze - 3 © niradhara


W Łopusznej zwiedzamy jeszcze "Dwór Tetmajerów". Budowla pochodzi z 1790 roku, jednak dzieje istniejącego tu wcześniej folwarku sięgają XVI wieku. Dwór wybudował konfederat barski, Romuald Lisicki, jako typowy obiekt drewniany z gankiem i facjatą, nakryty wysokim gontowym dachem. Na początku XIX wieku należał do rodziny Tetmajerów, a później także do Lgockich. Od 1978 roku mieści się w nim oddział Muzeum Tatrzańskiego prezentujący kulturę szlachecką. Zbiory są bardzo ubogie i cena 6 zł za wstęp wydaje mi się mocno przesadzona.

dwót Tetmajerów © niradhara


zabudowania dworskie © niradhara


chłopska chata © niradhara


ciasno, ale przytulnie © niradhara


Koniec atrakcji na dziś. Choć nie, przecież sama jazda z widokiem na powoli przybliżający się skalny mur Tatr jest wielką atrakcją :)))

powrót z widokiem na Tatry © niradhara



magneticlife.eu because life is magnetic

Komentarze (11)

Wnętrza kościołów są niesamowite. A stodoła jest niezwykłą, ma podwójne wrota.

shem 22:41 środa, 10 sierpnia 2011

Te wnętrza kościołów są przepiękne, a stodoły..., hm, robią "wrażenie" :), za to chata w środku ma swój urok.

rowerzystka 09:33 środa, 10 sierpnia 2011

no, to mnie zatkało, tzn zrobię wszystko, żeby to zobaczyć przez osobę własną ,,,

angelino 21:35 wtorek, 9 sierpnia 2011

Piękne widoki, piękne kościółki, od tych atrakcji może się zakręcić w głowie.

czecho 20:09 wtorek, 9 sierpnia 2011

Rozgrzani rowerową jazdą...mam nadzieję, że nie chlupnęliście do tej lodowatej wody?Te drewniane budowle prawdziwi artyści musieli budować, że o wnętrzach nie wspomnę.

pioter50 17:24 poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa piękny, a św. Trójcy przepiękny. Dlatego jestem zakochana w kościołach drewnianych, są cudne, każdy jeden.
Dziękuje, że mogę dzięki Wam, podziwiać takie cuda. pozdr.

Tymoteuszka 14:11 poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Zimna woda zdrowia doda brr :))

Janusz507 13:25 poniedziałek, 8 sierpnia 2011

W takiej lodowatej rzece sam bym się pomoczył :)

Dynio 12:40 poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Fajna trasa-piękne widoki- jak zwykle oglądam z ciekawością, ale jak widze tych kąpiących się - to mi zimno od razu:))))) hihi

Nefre 12:26 poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Nie nadążam czytać ,oglądac,podziwiać!:))

funio 12:23 poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Przepięknie :)
Znów, kolejny piękny wpis :)

DaDasik 12:02 poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa nanic

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]