Wpisy archiwalne w miesiącu

Luty, 2013

Dystans całkowity:215.42 km (w terenie 0.50 km; 0.23%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Suma podjazdów:1240 m
Liczba aktywności:7
Średnio na aktywność:30.77 km
Więcej statystyk

siedem kolorów tęczy

Poniedziałek, 18 lutego 2013 · Komentarze(16)
„Więcej kolorów proszę, bo deprechę mam ;)” – taki komentarz pojawił się pod moim wczorajszym wpisem. W pierwszej chwili chciałam odpowiedzieć: „Człowieku, skąd ja Ci o tej porze roku kolory wezmę?", ale … przecież to życzenie Funia, ojca chrzestnego Funia! Rodzinie się nie odmawia :-)

kolor czerwony najbardziej rzuca się w oczy © niradhara


ależ radosny pomarańcz! © niradhara


żółty zaliczony © niradhara


most zielony jak szczypiorek na wiosnę ;-) © niradhara


błękitna tęsknota za wakacjami © niradhara


tajemniczy kolor indygo © niradhara


najtrudniej znaleźć coś fioletowego © niradhara


I tak oto, na Twoje Tomku specjalne życzenie, przemierzając podmiejskie okolice Bielska marzłam na rowerze i wytrzeszczałam oczy, aż wytropiłam i uwieczniłam wszystkie 7 kolorów tęczy. Zadowolony?

magneticlife.eu because life is magnetic

krajobraz industrialny

Niedziela, 17 lutego 2013 · Komentarze(20)
Szaro-bury dzień świetnie nadaje się na rowerową przejażdżkę. Jest tak ponuro, że znakomita większość zdroworozsądkowych obywateli nie wyściubia z domu nosa i blachosmrodu poza garaż nie wyprowadza, żeby go wilgoć i sól nie zżerała, a zaściełający jezdnie żwirek podwozia nie porysował. Dzięki temu drogi są puste i nawet skromna rowerzystka może się poczuć królową szos.

udało się, nie zastrzelili mnie © niradhara


Moja wyobraźnia jednak na tyle rozbuchana nie jest, poczułam się więc zaledwie królową groteski. Pewnie dlatego, że dziobanie asfaltu kolczastymi zimowymi oponami przez osobnika ubranego jak rasowy rowerzysta zawiera w sobie pewną niejednorodność stylistyczną i niezbędną dla tej kategorii estetycznej dawkę absurdu.

do czego to służy? © niradhara


to raczej nie jest wiatraczek © niradhara


Atmosfera dziwności osiągnęła apogeum u celu wycieczki, a była nim Kopalnia Węgla Kamiennego „Brzeszcze”. Wprawdzie przez płot jeno i nader powierzchownie (sic!) podziwiana, ale wrażenie robiąca wielością machin tajemniczych a ogromnych, przesłoniętych welonem mgły, jak niskobudżetowym horrorze.

a to co za dziwne ustrojstwo? © niradhara


A tak serio, jak miło jest zobaczyć to wszystko, a potem wrócić do Kobiernic, do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, szeroko nad błękitną Sołą rozciągnionych :-)

osiedle kopalniane © niradhara

magneticlife.eu because life is magnetic

i powiozą mnie windą do nieba...

Piątek, 8 lutego 2013 · Komentarze(22)
Kategoria w pobliżu domu
A jeszcze lepiej drabiną strażacką!
Ale do tego za chwilę dojdziemy :-)

to lepsze niz winda © niradhara


Dziś pod koziańskim platanem, kandydatem do tytułu „Europejskie Drzewo Roku 2013”, odbył się happening przygotowany przez ojców-założycieli akcji „Razem dla platana”. Atrakcji było co niemiara.

happening pod platanem © niradhara


Najpierw uroczyste odsłonięcie promujących platan graffiti, wykonanych przez uczniów gimnazjum i liceum, potem występy artystyczne i konkursy z ufundowanymi przez Urząd Gminy Kozy nagrodami. Uczniowie klas maturalnych Liceum Ogólnokształcącego w Kozach odtańczyli wokół platana poloneza. Kto wie, może zwyczaj ten wejdzie do tradycji? Studniówka pod platanem, tego jeszcze nie było!

dzieła młodych artystów © niradhara


taniec wokół drzewa © niradhara



Największe wrażenie zrobił na mnie NAJOTUL czyli szalik uszyty dla platana przez mieszkańców Kóz. Jego długość wynosi ponad 1600 metrów. W planach jest zgłoszenie go do Księgi Rekordów Guinnessa.

początek szalika © niradhara


platan nie będzie już marzł :-) © niradhara


kto widzi gdzie jest koniec? © niradhara


Na zakończenie imprezy można było, dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Kozach, zrobić fotkę platana z góry. Kolejka chętnych do jazdy drabiną strażacką była pokaźna, a pierwszeństwo mieli przedstawiciele oficjalnych mediów, ale udało mi się załapać :-)

dziękuję za czadową jazdę :-) © niradhara


Konkursowi na Europejskie Drzewo Roku poświęciłam już kilka dni temu wpis na blogu. Przypomnę jednak, że głosować można do końca lutego za pośrednictwem strony www.treeoftheyear.org. W chwili, gdy piszę te słowa, platan z Kóz jest na czele stawki, ale walka jest zacięta i liczy się każdy głos. Najgroźniejszym naszym konkurentem jest platan z Egeru, a dodać należy, że bracia Madziarzy tryumfowali w ubiegłym roku i mają duże doświadczenie w promowaniu swojego kandydata.

platan prawie z lotu ptaka © niradhara


Koziański platan to piękne i dostojne drzewo. Najważniejsza jest jednak pozytywna energia skupionych wokół niego ludzi. To dla Nich ten wpis, to dla Nich szacunek i wyrazy sympatii za postawę tak rzadką w czasach agresji i zawiści, powszechnych szczególnie wśród politycznej elity tego kraju. Głosując na platana i wspierając akcję daję wyraz nie tylko swojej miłości do przyrody, ale przede wszystkim tęsknocie do jednoczenia się lokalnych społeczności we wspólnej zabawie i umiłowaniu miejsc, w których dane jest nam żyć. Jeśli myślenie takie nie jest Wam obce, pomóżcie wygrać platanowi, pomóżcie wygrać wspaniałym ludziom :-)

czy to ta drabina przyśniła się św. Jakubowi? © niradhara

magneticlife.eu because life is magnetic

kaskada Rzyczanki

Środa, 6 lutego 2013 · Komentarze(18)
To miejsce zawsze płata jakieś figle. Jak dotąd rowerową tradycją było, że ilekroć tu przyjeżdżam, łapie mnie burza. Najgwałtowniejszą z nich wspominam nawet z niejakim rozrzewnieniem, bo przeżyłam ją w przeuroczym towarzystwie uczestników MuNK-a. Dziś jednak prognozy pogody były zgodne – ponuro, ale meteorologicznie nudno. Zachciało mi się więc uwiecznić kaskadę na Rzyczance w białej śniegowej szacie. Tym, którzy czytają o niej po raz pierwszy wyjaśniam, że leży ona w pobliżu Andrychowa, przy drodze na Zagórnik.

nad Rzyczanką © niradhara


Okazało się, że solidny statyw, który ze sobą zabrałam, ma zastosowanie uniwersalne. W szczególności dobrze spisuje się w roli kijka trekkingowego. Śnieg i lód na skałach czyniły je bardziej śliskimi niż zazwyczaj i gdzieś z tyłu czaszki rozbłysnął na chwilę obraz zsuwania się po nich do lodowatej wody. Na szczęście, po stanowczym wypowiedzeniu na głos: „Ela, nie bądź mięczakiem!”, zgasł i rozpłynął się gdzieś w zakamarkach mniej używanych zwojów mózgowych.

czarno-biały świat © niradhara


Rzyczanka jednak nie odpuściła. Skoro nie mogła mnie dziś pognębić burzą, postanowiła popsuć przyjemność robienia zdjęć. Kontrast czarnych łupków i bieli śniegu był tak wielki, że zrobienie poprawnie naświetlonych fotek okazało się niemożliwe. Na próżno szukałam wciąż nowych ujęć i eksperymentowałam z ustawieniami aparatu. Nawet obróbka hdr nic nie dała. Totalna porażka!

nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki © niradhara

magneticlife.eu because life is magnetic

black-and-white

Poniedziałek, 4 lutego 2013 · Komentarze(13)
No i znów spadł śnieg. Świat stał się niemal monochromatyczny. Miałam w planach zrobienie kilku fajnych fotek. Niestety zabrałam ze sobą niewłaściwy statyw. Próba ustawienia go na śliskich kamieniach strumyka na tyle stabilnie, by uchronić aparat od nurkowania, skończyła się zamoczeniem nóg. Jeszcze tam wrócę :-)

czy słyszycie ten szum? © niradhara

magneticlife.eu because life is magnetic

European tree of the year

Piątek, 1 lutego 2013 · Komentarze(17)
Kategoria w pobliżu domu
Dzisiaj rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2013. Polskim kandydatem do tego tytułu jest piękny platan rosnący w parku w Kozach, szczycący się tytułem Drzewa Roku 2012. Zdobył go wygrywając konkurs organizowany przez Klub Gaja.

powoli zapada zmrok, a ja czekam na iluminację © niradhara


Jeden z wcześniejszych wpisów poświęciłam zorganizowanej przez mieszkańców Kóz akcji społecznej „Razem dla platana”. Wstawiłam wtedy fotki tego pięknego drzewa zrobione w świetle dnia. Dziś, by ich nie powtarzać, wybrałam się na wycieczkę wieczorem, zabierając ze sobą nie tylko aparat fotograficzny, ale też statyw. Bardzo chciałam pokazać Wam jak pięknie wygląda platan nocą, podświetlony przez rozmieszczone wokół w ziemi lampy.

potężny pień platana budzi respekt © niradhara


Park w Kozach, w którym rośnie platan, wymieniony jest w spisie zabytkowych parków w Polsce. Powstawał stopniowo pomiędzy 1749 rokiem, a 1836 kiedy to na planie założono „ogród" oraz zaprowadzono uporządkowaną nasadę i pielęgnację. Dostępne dokumenty nie mówią, kto sprowadził sadzonki platana i kiedy go wysadzono w parku przed dworem. Drzewo było szczególnie chronione i eksponowane przez kolejnych właścicieli dworu. Zawsze było też niezwykle ważne dla lokalnej społeczności.

konary rozciągają się na kilkanaście metrów © niradhara


A oto jak mieszkańcy Kóz odpowiadają na pytanie dlaczego chcą byście zagłosowali na ich drzewo.

„To jedyne tak piękne i okazałe drzewo tego gatunku w okolicy i na trwale związane z historią i bieżącymi wydarzeniami miejscowości KOZY.
Wszyscy tutaj znają to drzewo i otaczają je szczególną czcią i opieką.
Rośnie w samym centrum miejscowości obok obecnie remontowanego dworu dawnych właścicieli dóbr koziańskich, stanowiąc „zielone serce" miejscowości.
Platan jest niemym świadkiem wydarzeń w Kozach na przestrzeni prawie 200-u lat!.
W jego okolicy odbywają się wszystkie ważne imprezy gminne.


gałęzie zdają się sięgać gwiazd © niradhara


Drzewo to, zostało w ubiegłym roku zakwalifikowane do 11 finałowych drzew z pośród 290 zgłoszonych w konkursie ogólnopolskim Klubu Gaja i wygrało plebiscyt !!!
Platan z Kóz zdobył ponad 7 tys. głosów i daleko z tyłu pozostawił Bartka ogólnie znanego i najstarszego dęba w Polsce.
Wszystko to dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, organizacji społecznych, mieszkańców, ich rodzin, przyjaciół i znajomych z Polski i zagranicy.

Nie byłoby tego zwycięstwa bez akcji naszej młodzieży i jej zdeterminowaniu w walce o pozyskanie kolejnych głosów dla platana na wszystkich portalach społecznościowych.
W wyniku tych wszystkich działań o naszej miejscowości usłyszało bardzo wiele ludzi w Polsce.
Wiele z tych osób przyjeżdża żeby zobaczyć to piękne drzewo i ... naszą miejscowość - Kozy.
Platan stanowi atrakcję turystyczną miejscowości i jej zieloną wizytówkę.
Teraz otwiera się szansa aby usłyszała o nas już nie tylko Polska ... ale i Europa.”


piękny jest, nieprawdaż? © niradhara


Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku trwać będzie od 1 do 28 lutego. Należy wejść na stronę www.treeoftheyear.org i spośród zgłoszonych drzew wybrać koziańskiego platana. Po kliknięciu napisu „głosować tutaj” pojawi się okienko dialogowe, w którym wpisujemy nasz e-mail. Potwierdzeniem oddania głosu jest kliknięcie linku zamieszczonego w otrzymanej informacji zwrotnej. Jedna osoba może głosować tylko raz używając swojego adresu e-mail; z jednego adresu IP może być wysłany jeden głos na godzinę.

za pośrednictwem tej strony możecie głosować © niradhara


Zachęcam wszystkich czytelników do udziału w głosowaniu i rozpowszechniania tego wpisu. Klikajcie proszę „lubię to”. To tylko jedna sekunda, a dzięki Wam szanse naszego platana na wygraną będą rosły :-)

magneticlife.eu because life is magnetic