Kolejny zlot caravaningowy. Tym razem odbył się on w Jurkowie, na terenie kapieliska „Chorwacja”. Gdy dotarliśmy na miejsce było już trochę późno, wspólnie z przyjaciółmi pojechaliśmy więc samochodem do „Skamieniałego Miasta”, które od dawna chcieliśmy z Piotrkiem zobaczyć.
Rezerwat przyrody nieożywionej "Skamieniałe Miasto" położone jest około 700 m na południe od centrum Ciężkowic, na połnocno-zachodnich stokach wzniesienia "Skała"(365 m n.p.m). Obszar "Skamieniałego Miasta" jest pierwszym w Karpatach, gdzie zostały rozpoznane struktury kopalnych podmorskich osuwisk. W pojęciu światowego dziedzictwa geologicznego jest to szczególnie ważny motyw ochrony, promujący dany obszar na europejską listę tej rangi zabytków.
Skałki występujące w rezerwacie zbudowane są z piaskowca cieżkowickiego, który pojawił się około 30 mln lat temu (era kenozoiczna, epoka dolno-eoceńska). W 1948 roku utworzono rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 15 ha. Przez "Skamieniałe Miasto" prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego.
Nazwa rezerwatu pochodzi od podania ludowego, według którego owe skały są pozostałością miasta skamieniałego z powodu złamania prawa gościnności. Historię rycerza z Ciężkowic, który owe prawo złamał wydając piękną dziewicę w ręce prześladowcy, opisał w wierszu Feliks Piasecki.
Stanowczo za krótko trwał nasz zlot i wszystkiego zobaczyć się nie dało, ale Twoje relacje czytam i oglądam z wielką przyjemnością. Skamieniałe miasto szczególnie w taką pogodę robi wrażenie. Piękne zdjęcia.