Do pracy, potem standardowa trasa: Kobiernice - Wilamowice - Bielany - Malec - Nowa Wieś - Kęty - Kobiernice.
Jechałam sobie spokojnie podziwiając kwiatki i słuchając ptaszków. Ciepło, śnieg w górach szybko topnieje i Soła nie tylko zalewa łąki, ale też tworzy naprawdę rwący nurt.
Gdy pozostało mi jeszcze kilka kilometrów jazdy znad Żaru zaczęły wypełzać wielkie czarne chmury i nad górami rozświetliły się błyskawice. Na szczęście pierwsza wiosenna burza nie zdążyła mnie dopaść na rowerze i mogłam ją podziwiać w domu przez okno :-)
Najpierw do Międzybrodzia, potem trasa: Kobiernice - Kęty - Nidek - Głębowice - Polanka Wielka - Osiek - Malec - Kęty – Kobiernice.
Z samego rana Rino i Gero oznajmili mi, że jeśli przy tak pięknej pogodzie nie wyprowadzę ich na daleki spacer to wpadną w psią depresję. Cóż było robić – tylko wziąć smycze i iść. Dlatego też przed obiadem miałam zaledwie godzinkę czasu na przejechanie się do Międzybrodzia i popatrzenie na jezioro. Za to później wybrałam się na wycieczkę szlakiem architektury drewnianej.
W Nidku znajduje się b. ciekawy kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów z 1539 r. Wieżę dobudowano w 1617 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Zbudowany w stylu późnogotyckim.
Na drodze z Nidka do Głębowic położono krótkie fragmenty nowego asfaltu. Droga zupełnie pusta, aż miło jechać. Nagle z przeciwka pojawił się jadący maluchem kretyn, który na mój widok zjechał na przeciwny pas i patrząc mi prosto w okulary jechał na czołowe zderzenie, zapewne w ramach zabawy „kto dłużej wytrzyma”. Przez mózg przemknęła mi godna wybitnego matematyka myśl, że probabilistycznie rzecz ujmując, jeśli ustąpię i zjadę w bok, to wywalę się z całą pewnością, w przeciwnym zaś razie jest szansa, że on mnie jednak ominie. Tak się też i stało, co wybitnie dowodzi, że matematyka jest królową nauk ;-)
W Polance Wielkiej znajduje się Kościół św. Mikołaja pochodzący z XVI wieku. W roku 1658 został przebudowany w stylu barokowym. Świątynia ma konstrukcje zrębową o ścianach oszalowanych pionowo z listowaniem i usztywnione lisicami. Nawa i prezbiterium pokryte są jednolitym dachem wielopołaciowym o jednej kalenicy. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia zamknięta wielobocznie. Od strony zachodniej do nawy kościoła przylega dwukondygnacyjna wieża o konstrukcji słupowo- ramowej i o ścianach oszalowanych pionowo i poziomo.
Przed obiadem pokręciłam się trochę nad Sołą i Jeziorem Międzybrodzkim. Po obiadku trasa: Kobiernice - Hecznarowice - Stara Wieś - Bestwina - Kaniów - Jawiszowice - Bielany - Malec - Nowa Wieś - Kęty - Kobiernice
Rano do pracy. Potem trasa: Kobiernice - Hecznarowice - Stara Wieś -Wilamowice - Bielany - Malec - Nowa Wieś - Kęty - Kobiernice
Gdy wczoraj jechałam przez Starą Wieś bocianie gniazdo było jeszcze puste. Dziś zobaczyłam wreszcie starego znajomego. Nie bardzo chciał pozować do zdjęcia, zajęty porządkami po zimie, w końcu jednak uległ moim prośbom i przyjął na chwilę dostojną postawę ;-)
Rano do pracy. Potem trasa: Kobiernice - Hecznarowice - Stara Wieś - Bestwinka - Dankowice - Jawiszowice - Bielany - Malec - Nowa Wieś - Kęty - Kobiernice
Jeżeli ktoś interesuje się zabytkami to polecam dwa kościoły znajdujące się na szlaku architektury drewnianej.
Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z 1522 roku w Starej Wsi. Jest on jednym z nielicznych, tak starych zabytków sakralnych w okolicy Bielska-Białej. Ponadto w jego wnętrzu zwraca uwagę obraz "Ukrzyżowanie" należący do tryptyku z początku XVI wieku.
Kościół parafialny pw. Św. Marcina z k. XVll w. w Jawiszowicach. Jednonawowy, konstrukcji zrębowej, pobity gontem i pokryty blachą; wyposażenie gł. z XVII–XVIII w. Świątynia otoczona jest zamkniętymi podcieniami (sobotami). Prezbiterium kościoła nakrywa płytkie pozorne sklepienie kolebkowe, a nawę strop. Na profilowanej belce tęczowej pomiędzy nawą i prezbiterium umieszczony jest barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny. Ołtarz główny wykonany został ok. 1700 r. Ołtarze boczne pochodzą z XIX w. Ciekawym zabytkiem jest kamienna kropielnica o charakterze ludowym, wykonana zapewne w XVII w. W kościele znajduje się też kilka obrazów barokowych.