rzut oka na Jezioro Czanieckie
Teraz Jurorka – pani Jolanta Kwaśniewska wybierze z tej dziesiątki trzy blogi, które będą nominowane do Nagrody Głównej i Wyróżnień Głównych. Równocześnie wskaże jeden blog, który stanie się zwycięzcą w kategorii tematycznej.
Blogi Nominowane przez jurorów we wszystkich kategoriach, w łącznej liczbie 30, przejdą do drugiego etapu oceny przez Kapitułę Konkursu. Efektem będzie wybór najlepszego bloga i przyznanie mu tytułu: Blog Roku 2010 oraz wybór dwóch blogów, które otrzymają tytuł: Blog Roku 2010 - Wyróżnienie Główne.
widok z drogi© niradhara
Równolegle z oceną blogów przez Kapitułę Konkursu trwać będzie głosowanie – wybór najlepszego Bloga Blogerów, spośród tych wszystkich blogów, które przeszły do następnego etapu. Podobnie jak w poprzednim etapie Konkursu głosowanie odbywa się za pomocą SMSów (koszt pojedynczego głosu to 1, 23 zł). Unikalny numer bloga nie zmienia się, a zasady oddawania głosów są analogiczne do tych, które obowiązywały na etapie głosowania - nominowania blogów. Głosy oddane w poprzednim etapie Konkursu zostały wyzerowane. Umożliwia to ponowne oddanie głosu przez osoby głosujące w II etapie Konkursu.
tędy najczęściej jeżdżę© niradhara
Wszechstronne wsparcie, udzielone mi przez Was w konkursie zobowiązuje, dlatego, mimo iż po zakończonych właśnie pracach remontowych niemal wszystkie pomieszczenia w domu pokrywa warstwa pyłu, zrobiłam sobie krótką przerwę w sprzątaniu i wskoczyłam na rower. Pomyślałam jednak, że skoro, jak wskazuje licznik odwiedzin, zyskałam ostatnio nowych czytelników, to nie zaszkodzi wstawić specjalnie dla nich kilku fotek najbliższej okolicy i zamieścić nieco informacji o pierwszym z trzech zbiorników wchodzących w skład Kaskady Soły.
w stronę Żaru© niradhara
Zapora ziemna nosząca nazwę "Czaniec" została wybudowana na Sole w latach 1958-1966. Zapora, spiętrzyła wody rzeki i utworzyła zbiornik wodny zwany Jeziorem Czanieckim, o powierzchni 47ha, który stanowi rezerwuar wody pitnej dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i Bielska-Białej.
Jezioro Czanieckie i Porąbka© niradhara
Zbiornik Czaniec wybudowany został jako ostatni z 3 zbiorników wchodzących w skład kaskady rzeki Soły, wyposażony jest w duże ujęcie wody, stację jej uzdatniania oraz przepompownię. Ponadto woda ze zbiornika pobierana jest przez Kęcką Spółkę Wodną do zasilania stawów rybnych. Zadaniem zbiornika jest także wyrównywanie przepływu w rzece Sole poniżej zapory.
za zaporze© niradhara
Zbiornik jako element ujęcia wody dla potrzeb komunalnych, objęty jest bezpośrednią strefą ochrony sanitarnej. Na zbiorniku nie prowadzi się w żadnej formie gospodarki rybackiej oraz obowiązuje zakaz uprawiania sportów wodnych. Głównym dopływem zbiornika jest rzeka Soła. Prowadzi ona wody zrzutowe ze zbiornika Międzybrodzie. Niewielki wpływ na bilans wodny zbiornika ma kilka mniejszych potoków, które są dopływami rzeki Soły. Dwa największe z nich, to potoki Wielka Puszcza i Mała Puszcza.
i jeszcze jedna fotka Porąbki© niradhara
droga na Bukowiec© niradhara
ściana lasu© niradhara
Jezioro Czanieckie© niradhara
Z Porąbki pojechałam trawersującą zbocze góry drogą przez Bukowiec. Prowadzi ona do Czańca, a w pogodne dni rozpościera się z niej piękny widok. Dziś niestety słońce rzadko się pokazywało, a widoczność nie była najlepsza.
przebłyski słońca© niradhara
widok w stronę Kęt© niradhara
na horyzoncie kościół w Kobiernicach© niradhara
Czaniec jest miejscowością znaną z tego, że W XVIII w. przeniosła się tu z Żabnicy rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.
zjazd do Czańca© niradhara
Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
kościół p.w. św. Bartłomieja w Czańcu© niradhara